• BITCOIN
  103682,698
  % 0,69
 • ETHEREUM
  3260.1
  % -0,05
 • RIPPLE
  2.02
  % -0,07
 • BITCOIN CASH
  2156.93,438
  % 0,28
 • LITECOIN
  456.8
  % 1,83
 • COSMOS
  44.02
  % 4,60
 • CARDANO
  0.857452
  % -0,22
 • TETHER
  7.97
  % 0,03

Bitcoin Analiz 2020

Bitcoin Analiz 2020

Günümüzde artık yatırım anlayışı giderek değişmektedir. Özellikle 2000’li yılların başlarında çeşitli sanal platformlar ile bu anlayışa alternatifler ortaya çıkmıştır. 2008 yılında gelişen ekonomik kriz sebebiyle Satoshi Nakamato rumuzlu kişi tarafından uçtan uca elektronik ödeme sistemi olarak biline Bitcoine ait yazılımlar ortaya çıkarmıştır.

Bu sanal platform ile de oluşan kripto para olan Bitcoin yatırımcıların hizmetine sunulmuştur. 2009 yılında ise aktif olarak kullanıcılara ağ üzerinden açılmıştır. Bitcoin bu piyasada ilk bilinen kripto para olarak ortaya çıkmış daha sonra ise bu kripto paraya rakip kripto paralar ortaya çıkmıştır. Her ne kadar farklı alternatifler olarak diğer sanal paralar ortaya çıksa da Bitcoin her zaman popülerliğini korumuştur.

Bitcoin Yatırım Anlayışı

İnternet ortamında giderek yaygınlaşan kripto para yatırım anlayışı oldukça konuşulur hale geldi. Bitcoin hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle metrikleri iyi bilmek gerekmektedir. Bu para birimi son derece basit ve kolay anlaşılır olmakla birlikte merkezi olmayan bir platformdur. Hiçbir güç bu platform üzerinde söz sahibi değildir. Herhangi devlet bu sanal para birimini fiziksel olarak üretemez. Bitcoinin fiyatını tamamen arz talep dengesi oluşturmaktadır. Geleneksel ekonomik yöntemlerde talep arttıkça fiyat yükselirken, talep azalınca fiyat düşmektedir. Ancak Bitcoin son zamanlarda hareketli bir grafik seyretmektedir.

Son zamanlarda tüm dünyada yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle tüm piyasalarda hareketlilik gösterdiği gibi bu sanal platformda da farklılık göstermektedir. Bu nedenle 1 Bitcoinin değeri 7.109 dolar değerine denk gelmektedir. Ancak daha öncede sözü edile gibi tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs sebebiyle ekonomik hareketlilik göstermektedir. Bu nedenle de Bitcoin sanal para biriminde de yükseliş ve düşüşler yaşanmaktadır. Gün içerisinde ciddi hareketlilik yaşanmasından dolayı bu sanal para birimi üzerinden oldukça fazla kar yaşamanız mümkündür. Bunun için bu piyasayı oldukça iyi okumanız gerekmektedir.

2020’de Gerçekleşmesi Beklenen Bitcoin Fiyatları

Bitcoin sanal para birimi farklılık göstermektedir. Genel olarak yorumlamak gerekirse Bitcoin seansın ikinci yarısında yüzde 50 düşüş ile negatif bir eğilim göstermektedir. Buna karşın ise BTC/USD,7500 dolar bariyerinin üst seviyelerinde kapatmaya çalışmaktadır. Görüldüğü üzere Bitcoini yorumlamak için bu piyasaya hakim olmanız gerekmektedir. Doğru tespitler yapabilmek için metrikleri iyi okumak gereklidir. Son zamanlarda Bitcoin fiyatı 7.109 dolar seviyelerinde seyretmektedir. Bunun Türk Lirası karşılığı ise 49 TL olarak belirlenmektedir.

Bitcoin piyasası oldukça hareketli bir piyasadır. Bu piyasayı iyi okumanız size yüksek karlar sağlayabilir. Ancak yapabileceğiniz yanlış bir yorumlama da riski beraberinde getirmektedir. Günümüzde sanal platformlar oldukça popüler hale gelmiştir. Bunun en büyük nedeni ise herhangi bir denetim mekanizmasına tabi olmamasıdır. Hiçbir devlet ya da kurum bu piyasada yetki sahibi değildir. Uçtan uca şifreleme yöntemi ile işlemler gerçekleştirilir ve ödemeler yapılır. Fiyat ise alıcı ve satıcı arasında belirlenir.

Bitcoin Madenciliği Ne Anlama Gelir?

Bitcoin Madenciliği; Bitcoin üretiminin gerçekleşmesi ve blockchain platformunun devamlılığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli olan bir sistemdir. Madencilik en başından beri pek çok cihazla gerçekleştirilmiş olup, gelişen teknoloji ve artan rekabet ortamına bağlı olarak sürekli yenileme çalışmalarını peşinden getirmiştir. Ayrıca madenciliğin temelinde şifreleri çözerek sisteme farklı şifrelerin bloklaşmasını içerir. Bu sayede ise Şifreleri çözülmesi ile madenciler Bitcoin sanal parası ile ödüllendirilir. Madenciliğin karlı bir iş olması nedeniyle bu alanda çalışanların sayısı giderek artmıştır. Bu durum ise yani madencinin sayısının artması bu karlılığı aşağıya çekmiştir.

Bitcoin’de Yaşanan Hareketlilik

Bitcoin piyasası enflasyondan etkilenen bir piyasa değildir. Ancak bu piyasada hızlı değişimler söz konusudur. Günümüzde yaşanan ve tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık giderek piyasaları etkilemektedir. Peki; Bitcoin bu durumdan nasıl etkilenir? Bitcoin kripto paralar arasında en yüksek işlem hacmine sahiptir. Bu nedenle son zamanlarda Asya piyasalarının açık olduğu zaman dilimlerinde Bitcoin fiyatında oynak bir grafik ortaya koymuştur. Şu günlerde Bitcoin aşırı alım eğrisi hızla ilerlemektedir. B durum ise şu salgın sürecinde insanların alım yaparak süreç tamamladığında satım işlemine geçeceğinin göstergesidir.

Bitcoin pek çok konuda avantaj sahibidir. Yapılan işlemler tanımlansa bile kullanıcının kimliği ortaya çıkmamaktadır. Bu durumun artısı olduğu gibi eksi yönleri de mevcuttur. Kimliğin açığa çıkmaması sebebiyle bu durum illegal işler için de söz konuş olabilir. Ancak hiçbir devlet himayesinde olmaması sebebiyle de bu varlığa el konulma durumu söz konusu olmamaktadır. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde Farklı bir yatırım anlayışı olarak piyasada oldukça fazla bilinen Bitcoin sanal birimine yatırım yapmanız mümkündür. Ancak geleneksel bir yatırım anlayışına sahipseniz bu platform size pek hitap etmeyecektir.

Bitcoin Cüzdan Nedir?

Yatırımcılar tarafından özellikle bu sektöre yeni girenler için en çok merak edilen bir diğer konuda Bitcoin Cüzdandır. Peki; Bitcoin Cüzdan ne anlama gelmektedir. Bitcoin Cüzdan; Sahip olduğunuz Bitcoinlerin değerini bünyesinde toparlayan bir cüzdandır. Bu cüzdandaki Bitcoin değerlerinizi alım ve satımlarda kullanabilmeniz için özel ve genel anahtarı barındıran yazılımlar gereklidir.

Bitcoin Cüzdan Bu tarz yazılımlara sahiptir. Bitcoin cüzdanlar; Bitcoin değeri olan bakiyelerinizi görebilir ve aynı zamanda blok zincir sistemi sayesinde başka cüzdanlar ile transfer işleminizi sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Bitcoinlerinizi kullanabilmeniz için mutlaka Bitcoin cüzdana sahip olmanız gereklidir.

Bitcoin cüzdanlar üç temel cüzdan olarak ortaya çıkmıştır. Bunlar;

 • Masaüstü Bitcoin cüzdanları: Bilgisayarınıza indirip bilgisayar üzerinden kullanabileceğiniz cüzdanlardır.
 • Paper (Kağıt Cüzdan): Bu cüzdanda özel yalımlar bulunmaktadır. Bu yazılımlar genel ve özel yazılımlardır.
 • Web (Online) Bitcoin Cüzdanı: Bu cüzdan ise cüzdan hizmeti aldığınız firmalar tarafından sağlanan cüzdanlardır.