• BITCOIN
  103676,631
  % 0,42
 • ETHEREUM
  3255.42
  % -0,79
 • RIPPLE
  2.02
  % -0,45
 • BITCOIN CASH
  2158.44,354
  % 0,06
 • LITECOIN
  457.63
  % 1,22
 • COSMOS
  44.05
  % 4,33
 • CARDANO
  0.857008
  % -1,36
 • TETHER
  7.97
  % -0,06

Bitcoin Artar Mı?

Bitcoin Artar Mı?

Bitcoin; Blok zinciri teknolojisini kullanmakta olup, dijital bir para birimidir. Günümüzde artık yatırım anlayışı farklılık göstermektedir. Sistem merkezi olmayan bir sistemdir. Sistem üzerinde kullanıcılara arada bir aracı olmadan transfer yapma hakkına sahiptir. Bitcoinin herhangi bir banka ile ya da resmi bir kuruluş ile ilgisi bulunmamaktadır. Bitcoinler herhangi bir merkezde üretilmemektedir.

 Tamamen bir sanla para birimidir. Bitcoinlerin aynı zamanda herhangi bir bayiliği bulunmamaktadır. Temsilciliği bulunmayan ve herkes tarafından kullanılabilen bir sistemdir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzlu bir kişi tarafından piyasaya duyurulmuş ve o günden bu zamana kadar geliştirilmiş olarak varlığını sürdürmektedir. Bitcoin, sahibi ve merkezi olmayan aracısız bir ödeme aracı ve para birimi olarak bilinmektedir.

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin 2008 yılı krizi sonrası ortaya çıkmış olan merkezi olmayan ve aracısız bir ödeme yöntemi olarak piyasaya çıkmıştır. Son yıllarda yatırım anlayışı giderek farklılaşmakta ve piyasada farklı isimler altında kripto paralar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan en bilineni ise Bitcoin olmuştur. Bitcoin son yıllarda günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçmiştir. Artık Bitcoin ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da tanınır bir hal almıştır. Dağınık yapısı sayesinde bu ağa giren kişilerin yaptığı işlemleri tanımlamak mümkün olmakta ancak işlemi gerçekleştiren kişinin kimliğini belirlemek imkansızdır. Yatırımcılar tarafından oldukça önemli olan güven duygusu bu platformlarda rahatlıkla sağlanmaktadır.

Peki; Bitcoinin avantajları nelerdir diye bakacak olursak enflasyon ve çökme riskinin az olması, basit, güvenilir ve kolay anlaşılır olması bunun yanı sıra anonim olması yani kimliğin belli olmaması en büyük avantajı olarak bilinmektedir. Bitcoinlere cüzdan erişimi sayesinde istediğiniz zaman kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Para transfer işlemleri bilinen klasik yöntemlere göre daha avantajlı olmaktadır. Yüksek tutardaki paraları nakit veya farklı bir yöntemle transfer etmek oldukça kolay olmaktadır. Bitcoin herhangi bir merkeze bağlı değildir. İşlemler son derece kolay ve anlaşılır bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Burada bilinmesi gereken en önemli şey Bitcoin fiziksel olarak basılan bir para birimi değildir. Bitcoin tamamen sanal olarak üretilmektedir.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Belli Olur?

Bitcoin son yıllarda tüm dünyada tanınır hale gelmiş olan sanal para birimidir. Bu sanal para birimi blockchain platformunda üretebilecek en fazla Bitcoin miktarı 21 milyon adettir. Bitcoinin değeri piyasadaki arz ve talep dengesi ile doğru orantılıdır. Bu nedenle piyasadaki Bitcoin sayısı sınırlandırılmıştır. Bitcoine alternatifi olarak blockchain platformunda pek çok sanal para birimi üretilse de Bitcoin popülerliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Burada bitcoinin fiyatını alıcı ve satıcının karşılıklı olarak belirlemesi ile olmaktadır

Ayrıca merak edilen bir diğer soru ise Bitcoinin ödeme aracı olarak kabul edilip edilmeyeceğidir. Burada da yine alıcı ve satıcı arasındaki karar önemlidir. Bunun en kolay yolu ise kişiden kişiye, yani adresten adrese transfer yapmak yolu ile olmaktadır. Bitcoinin ayrıca piyasa değeri belirli bir merkeze bağlı olmadığı için fiyatı bağımsız olarak oluşur. . Burada bilinmesi gereken Bitcoin miktarının sınırlı olmasından dolayı Bircoinin değeri artmaya başlar ve satış işlemi başladığında ise değeri düşmeye başlar.

Bitcoin alım satım işlemleri güvenli midir?

Bitcoin sanal bir para birimidir. Bu nedenle herhangi bir devlet tarafından basılmaz, bankacılık işlemlerine dâhil olmaz ya da herhangi bir otorite tarafından yönetilmez. Bu nedenle de bu paralara herhangi bir gücün el koyması söz konusu olmaz. Tüm bu sebeplerden dolayı Bitcoin pek çok yatırımcı tarafından güvenli bulunmaktadır.

Ancak internet ortamında gerçekleşmesi tabi ki yatırımcılar arasında bir güven sorunu yaratmaktadır. Burada da söz konusu siber saldırılar bir risk oluşturmaktadır. Bu nedenle çok dikkatli olunması gereklidir. Aksi takdirde cüzdanınıza erişen kişiler buradaki tüm paranızı boşaltabilir. Ancak bu durum yapılan tüm dijital işlemler için geçerli olmaktadır. Bitcoin değeri arttıkça bunları satın almak ve bu sanal para ile işlem gerçekleştirebilmek için bir cüzdana sahip olmanı gereklidir. Peki, Bitcoine yatırım yapmalı mısınız?

Bu sorunun cevabı kişiye göre farklılık göstermektedir. Klasik ve geleneksel yatırımcılar bu tarz yatırımlara pek sıcak bakmamaktadır. Çünkü onların yatırım anlayışı genellikle somut değerlere dayanmaktadır. Anca değişimi yakalayan ve yatırım alanına farklılık getirmek isteyen yatırımcı bu tarz yatırımlara yönelebilir ve deneyim kazanmak isteyebilir. Bitcoin piyasadaki pek çok yatırım aracına göre oldukça hızlı değişim geçirmektedir. Bu durum pek çok fırsatı önünüze çıkarabileceği gibi riski de karşınıza çıkabilir.

Blok zinciri (Block chain) Veri Tabanı

Block chain Bitcoin ve buna benzer diğer kripto paraların güvenilir ve basit bir şekilde transfer edilmesine olanak sağlayan işlemlerin yapılmasında ve saklanmasında kullanılan şifrelenmiş birbirine bağlı bir platformdur. Bu blok zinciri sayesinde pek çok kripto para birimi ile işlem yapmanız mümkündür. Bu para birimleri arasında ise en bilinen ve en çok işlem göreni de Bitcoin sanal para birimi olmuştur. Bu blok zincirinin temel anlayışı basit ve güvenilir olmasının yanı sıra merkezi bir tabanının olmamasıdır. Burada yapılan işlemler kayıt altına alınırken yatırımcının kimliği gizli kalmaktadır.

Görüldüğü üzere Bitcoinin temel anlayışı sanal bir para birimi olması ve değişen yatırım anlayışının bir aracı olmasıdır. Tüm bu bilgiler ışığında Bitcoinin pek çok avantajının yanı sıra dezavantajı da bulunmaktadır. Ancak finans uzmanlarının görüşüne göre ilerleye zamanlarda tüm işlemlerin bu platformlar üzerinde sanal para ile gerçekleşeceği üzerinedir. Şu anda Bitcoinin bir kaynağı yoktur. Herhangi bir devlet bu sanal paralar üzerinde söz sahibi değildir. Tüm bu bilgiler ışığında Bitcoin farklı bir yatırım aracı olabilir. Gelecek açısından da farklı bir deneyim olmaktadır.