• BITCOIN
  103765,676
  % 0,78
 • ETHEREUM
  3255.8
  % -0,15
 • RIPPLE
  2.02
  % 0,03
 • BITCOIN CASH
  2155.57,731
  % 0,13
 • LITECOIN
  455.96
  % 1,72
 • COSMOS
  43.97
  % 4,50
 • CARDANO
  0.856549
  % -0,46
 • TETHER
  7.97
  % 0,03

Bitcoin Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

Bitcoin Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

Borsa yatırımlarında grafik okuma özelliklerine hâkim olmanız, yatırımlarınızı daha doğru yönlendirebilmenizi sağlar. Bitcoin grafiğini okuma öğrenimine sahip değilseniz, yatırımınızı yönlendiremez ve yatırımınızı kaybederseniz.  Bitcoin grafik okuma konusunda bilgileri vermeden önce Bitcoin nedir onu inceleyelim;

Bitcoin yatırım dünyasına 3 Ocak 2009 yılında girdi. Kapasite sınır 21 milyon olan bitcoin ilk çıktığı günlerde yatırımcılar tarafından rağbet gören bir işlem olarak karşımıza çıktı. Bitcoin herhangi bir şekilde merkezden üretilmez. Aksine ağlar üzerinden satış yapılır. Satış yapıldığında ağdan diğerine satışın yapılma işlemi anında geçer, bu sayede işlemlerin yapıldığı ağlar üzerinden hangi adrese işlem yapıldığı kayıt altına alınır. 

Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin yatırımı için öncelikle oluşturmanız gerekn bir cüzdanınız var. Bu cüzdan yatırım yapacağınız bitcoinler barındıracağınız yer. Bu cüzdan olmadan bitcoinle ilgili herhangi bir işlem yapmanız mümkün değil. Bu cüzdanı ücretsiz oluşturabileceğiniz internet siteleri mevcut. Yalnız dikkatli olun. Son zamanlarda bitcoin cüzdanlarını ücretli satan internet siteleri de bulunmaktadır. 

Bitcoin Madenlerinde Görev Yaparak Arttıran Puan Sistemi

Bitcoin cüzdanını oluşturduktan sonra mum grafiğine bakarak yatırım işlemlerinize yapabilirsiniz. Bununla birlikte bitcoin madenciliği yaparak puan toplayabilir ve yatırımınızı geliştirebilirsiniz. Bitcoin madencilik sistemi, herhangi bir merkeze bağlı olmadan bitcoin üretimini baz alır. Madenciliği en hızlı blok üretene ve işlemleri en hızlı onaylayan kullanıcılara çeşitli ödüller verir. Her üretilen yeni blogla beraber blokların zorluk seviyesi daha da arttığından bu işlemin yapılması için kullanıcının çok güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlara ihtiyacı vardır. Bitcoin madenciliğiyle elde edilebilecek en fazla bitcoin sayısı 21 milyon seviyesindedir. Her blok üretiminde daha karmaşık bir hal alan denklemleri çözmek ve bitcoin üretimini katkıda bulunmak ve görevleri yerine getirmek o kadar da kolay değil.

Bitcoin Grafiklerini Okumanın Temel Yolları

Borsa yatırım piyasasında bitcoinin kendinden başka kripto paralara bakıldığında kazancı daha yüksektir. Bitcoin grafiğini okuyarak doğru yatırım hareketlerini yapmak çok önemlidir. Paniğe kapılıp, yanlış zamanda satış yapmak yatırımcıların daha çok para kaybetmesine neden olacaktır. Temel olarak güvenilir bulunan sitelerden, mum grafiğini takip etmek bitcoin kullanıcılarına yatırım yapmak için temel bilgileri verecektir. Bitcoin satış ve alışlarıyla ilgileniyorsanız, uzmanların değişkenliği artan yatırım işlemleri arasında en çok bitcoin alım satımları olduğuna işaret ediyor.

Borsada Hiçbir yatırım Sürekli Yükselmez Veya Düşmez

İlk çıktığı zamanlarda hızlıca yükselişe geçen bitcoin işlemleri, son zamanlarda alt kulvarlarda seyretmeye devam ediyormuş gibi gözükse de deneyimli yatırımcılar kendi işlemlerini piyasadan çekmeden bitcoinin yükselmesini bekliyor. Yatırılan paranın veya yapılan işlemlerin boyutlarına göre, işlemler artıya geçtiğinde yatırımcılar risk alarak bitcoinin yükselmesini beklemeye devam ediyor. Bitcoin madenciliği yaparak işlemlerini destekleyen yatırımcılar, kazançlarını arttırmak için bitcoin piyasasını yakından takip ediyor.

Bitcoinde Kazanç Sağlamanın Yolları

Borsada bitcoin piyasasında kazanç sağlamak isteyen yatırımcıların izlediği yollar şunlardır:

 • Bitcoin yatırımı yapmadan önce bitcoin madenciliğiyle ilgili detaylı bilgiyi araştırıp, yatırımları madencilik yaparak desteklemek,
 • Piyasa araştırması yaparken en güvenilir bitcoin grafik kaynaklarına ulaşmak,
 • Grafikte düşüler yaşandığında panikleyip yatırımı satışa çıkarmamak, bunun yerine bitcoinin yükselmesini beklemek ve madencilik işlemlerine yoğunluk vermek. Unutulmamalıdır ki borsada hiçbir işlem hep düşüşe geçmez, her zaman da yükselmez
 • Bitcoin madenciliği işlemleri, işletim sistemi güçlü bilgisayarlarla yapıldığından, bitcoin işlemlerine yatırım yapmadan önce güçlü bir bilgisayara sahip olmak

Özellikle ilk defa borsa işlemleri yapıyorsanız, tecrübeli birinin tavsiyelerini almak

Güçlü Bilgisayara Sahip Olmadan Da Madencilik Yapılabilir Mi?

Cloud altyapısına sahip, yani bulut, çoklu cihazların aynı platformda bulunduğu internet sitelerine kayıt olarak madencilik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede, elinizde var olan az miktarda yatırımı bitcoin madenciliği yapmak için kullanabilirsiniz. Online cihazların güçlerini kullanarak madenciliğin yapılması piyasada var olan birçok yatırımcının tercih ettiği yöntemler arasında yer alıyor. Sadece bitcoin işlemleri için yüksek miktardaki yatırımları cihazlara harcamak yerine madenciliği destekleyecek güce sahip internet sitelerinde kiralama yaparak, kendi cihazınıza uygulayabilirsiniz. 

Bitcoin Alış Satış Fiyatlarının Belirlenmesi Konusunda Önemli Etkenler

Bitcoin yatırımları söz konusu olduğunda, fiyatlar alış ve satış oranlarına göre belirleniyor. Borsa piyasasında var olan kripto paraların alış ve satışlarının sağlandığı internet sitesi platformlarında var olan yazılımların arz talep oranına göre bitcoin fiyatlarını belirlemesiyle gerçekleşen bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcıların işlem yaptığı bitcoin alış satış platformları arasında yaptığı işlemler kripto para alım satımlarında fiyatların birbirine yakınlaşmasını sağlar. Piyasa alım satımına bu şekilde etki edebilen yatırımcılar, işlemlerinin gidişatını yakın dönemde tahmin edebilirler. 

Borsa Piyasasını Takip Etmenin En Kolay Yolları

Her yatırımcı kendi işlemini güçlendirmek için piyasayı yakından takip etmelidir. Diğer yatırımlarla karşılaştırıldığında borsa yatırımları, takibi mecburi öğeler olarak karşımıza çıkar. Piyasa hareketliliğine göre yatırımların nasıl şekilleneceğine karar veren kullanıcı kendi yatırım işlemlerini piyasa bilgilerine göre yönlendirir.

İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz ücretsiz piyasa takibi yapabileceğiniz ve grafiklere ulaşabileceğiniz siteler mevcut. Ancak güncelliğini koruyan ve güvenilir olduğuna emin olduğunuz kaynaklardan takibin yapılması her zaman yatırımcı açısından daha yararlı olacaktır. Borsa piyasasının takibini yaparak yatırımlarını güvene almak ve kar elde etmek isteyen deneyimli yatırımcılar, internet üzerinden takip kanallarını paylaşmaya devam ediyor.

Bu piyasa takibinin bu kanallardan yapan yeni nesil kullanıcılar, özellikle bitcoin ile ilgili yatırımlarını yönlendirmek konusunda bu araçlara güven duyuyorlar. İnternet dışında finans Haberi Alabileceğiniz Kaynaklar, finans gazetecileri ve televizyonlarda bilgi veren analistler şeklinde sıralayabiliriz. Bu kaynakların güncelliği ve haber verme hızı bakımından internet hızına yetişememektedir. Bu kaynakların kullanımı yatırımcının tercihine bağlı olarak kullanım değişkenliği gösterir.