• BITCOIN
  103538,239
  % 0,62
 • ETHEREUM
  3255.93
  % -0,31
 • RIPPLE
  2.02
  % -0,05
 • BITCOIN CASH
  2152.45,214
  % -0,01
 • LITECOIN
  456.16
  % 1,70
 • COSMOS
  43.74
  % 4,02
 • CARDANO
  0.854933
  % -0,91
 • TETHER
  7.97
  % 0,03

Bitcoin Hakkındaki Son Gelişimeler

Bitcoin Hakkındaki Son Gelişimeler

Bitcoin sanal bir kripto para birimidir. 2000’li yılların başında ortaya çıkmış olup, 2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzlu biri tarafından piyasaya deneysel bir çalışma olarak sunulmuştur. Daha sonra ise 2009 yılında aktif olarak kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. İlk yıllarında fazla popüler olmasa da günümüzde tüm dünyada ve ülkemizde popüler hale gelmiştir. Yatırımcılar yatırımlarını artık bu sanal para birimi üzerinden gerçekleştirmeye başlamıştır. Geleneksel yani klasik yatırımcıların hala ilgisini pek çekmese de değişen global dünya yatırımlarını takip eden yatırımcılar için oldukça ilgi çeken bir platform haline dönüşmüştür. Son yıllarda pek çok yatırımcı bu platforma yönelmiştir.

Bitcoin Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin blockchain platformunda işlem gören kripto bir paradır. İlk olarak ortaya çıkan kripto para olması nedeniyle pek çok yatırımcı tarafından güvenli bulunmaktadır. Kripto paraların tüm dünyada ilgi görmesi sebebiyle Bitcoine rakip olarak pek çok kripto para piyasaya sürülmüştür. Kripto para sanal bir paradır ve fiziksel olarak basılamaz. Bir diğer avantajı ise belirli bir merkeze tabi değildir. Yani hiçbir devlet Bitcoin hakkında söz sahibi değildir. Hiçbir devlet ya da kuruluş tarafından kontrole tabi değildir. Sırf bu nedenden dolayı bile yatırımcı bu platforma yönelmektedir. Ayrıca yapılan işlemler kayıt altında bulunsa bile yatırımı yapan ya da işlemi gerçekleştirenin kimliği belli olamaz.

Bitcoinin bu avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Sanal olarak gerçekleştiği için tedbirlerin üst seviyede olması gerekmektedir. Güvenli ve oldukça basit bir işlem olmasına rağmen olası bir güvenlik açığı cüzdanınızın boşalmasına neden olabilir. Görüldüğü üzere bu piyasa üzerinde yeterli bilgi ve deneyime sahip olmanız gerekmektedir. Burada grafikleri çok iyi okumanız son derece önemlidir. Örneğin hareketli ve oynak bir yapısı olması sebebiyle yüksek kar elde edebilecekken yanlış yorumla aynı şekilde sizi risk ortamına itebilir. Bitcoin yenilikçi bir yatırım anlayışını gerektirir.

Bitcoin nasıl kullanılır? Ve Bitcoin nasıl nakite çevrilir?

Öncelikle Bitcoin satın alabilmeniz için Bitcoin cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. Bu cüzdanlar sayesinde Bitcoin para alışverişi yapılabilir ve takas yapılması mümkündür. Takas yani transfer işlemi şifreleme ile gerçekleşmesi mümkün olmaktadır. Bunun için bir şifreleme ve imzalama yöntemi ile kripto para transfer işlemi gerçekleştirilmesi mümkündür. İşlemlerin her biri ağda kayıt altına alınır ve blok zincirine dahil olur. Böylelikle Bitcoin sınırlaması sağlanmış olur. Ayrıca merak edilen bir diğer soru ise Bitcoinin nasıl nakite çevrileceğidir. Burada bilinmesi gereken temel şey kripto paraların nakit olarak kullanılması için borsadan satış işlemi yapılabilmektedir. Böylelikle borsa işlemleri sayesinde satışı gerçekleştirilir ve gerçek para bankalar aracılığı ile hesabınıza geçer.

Görüldüğü üzere karmaşık bir sistem gibi gözükse de aslında oldukça güvenilir ve basit bir işlemdir. Burada bazı temel terimlere bilgilere sahip olmanız son derece önemlidir. Burada bilmeniz gereken temel şey Blockchain adı verilen Bitcoin ve benzeri kripto paraların güvenli ve basit bir şekilde transfer edilmesini sağlayan işlemleri bu ağ üzerinde kayıt altına alan ve sürekli olarak gelişim gösteren bir platformdur. Bu zincirin herhangi bir merkezi bulunmamaktadır. Bu da yatırımcı için cezbedici bir konuma gelmektedir.

Bitcoin’in Fiyatını Kim Belirliyor?

Aslında Bitcoinde sabit bir fiyatlama söz konusu değildir. Burada fiyatı alıcı ve satıcı arasındaki arz talep ilişkisi belirlemektedir. Her veri tabanında Bitcoin fiyatı bağımsız olarak tanımlanmaktadır. Her ne kadar fiyatı arz talep dengesi belirse de piyasadaki değişimlerden etkilenmektedir. Ancak enflasyon etkisinden uzak olması da ayrı bir bilgidir. Değişimler hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden yüksek kar elde etme olasılığı oldukça fazladır. Bunun için piyasa dengelerini iyi okumak şarttır.

2020 itibariyle 1 BTC yaklaşık olarak 7.109 dolara denk gelmektedir. Yani yaklaşık olarak bu 49 TL civarında seyretmektedir. Arz talep grafiklerinde ise talep arttıkça fiyat düşmekte ve talep azaldıkça fiyat artmaktadır. Tüm bu dengeler göz önüne alındığı zaman kar elde etme olasılığı da artar. Ancak bunun tersi durumunda kayıp yaşama olasılığınızda mevcuttur. Bu bilgiler ışığında diğer bilmeniz gereken husus ise tüm bu işlemler sanal ortamda gerçekleşmektedir. Bu nedenle de mutlaka bir Bitcoin cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. Böylelikle Bitcoin değerlerinizi bu vüzdan sayesinde takip edebilirsiniz. Bitcoin cüzdan; Bitcoin değerlerini kullanabilmeniz için gerekli olan ve üzerinde yazılımlar barındıran bir cüzdandır.

1 Bitcoin kaç Türk Lirası ediyor?

Bitcoin hakkında bilgi sahibi olabilmek için öncellikle bu piyasaya hakim olmanız gerekmektedir. Daha sonra ise Bitcoin değeri hakkında yorum yapabilmek için ise metrikler hakkında yeterli deneyime sahip olmalısınız. Bu nedenle bazı platformlarda Bitcoinin deneme sürümleri mevcuttur. Bunun temel amacı ise yatırımcının bu konu hakkında yeterli deneyim sahibi olmalarını sağlamaktır. Günümüzde 1 BTC yaklaşık olarak 7 dolara denk düşmektedir. Ancak bu tutarda yükseliş ve azalış gözlemlenmesi mümkündür.

Bitcoin sanal para üzerinde gerekli gelişimi tamamladıktan sonra eğer bu kripto paraları elinizden çıkartmak istiyorsanız izleyeceğiniz yol oldukça basittir. Örneğin; bu kripto paraları borsa aracılığı ile satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Borsada satış işlemini tamamladıktan sonra reel paranızı gerçek banka hesapları üzerinden EFT ya da havale süratiyle talep edebilir hesabınızda görebilirsiniz. Akıllıca olarak yapılan yatırımlar size yüksek kar olarak geri dönecektir. Her ne kadar geleneksel yatırımcılar tarafından pek onaylanmasa da yenilikçi yatırımcılar geleceği de göz önünde bulundurarak bu sanal platforma yönelmektedir. Son derece güvenilir ve oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Ayrıca bu sanal paralar dilediğinizde reel tutarlara dönüşebilmekte ve hesabınızda nakit olarak yerini almaktadır.