• BITCOIN
  103372,426
  % 0,46
 • ETHEREUM
  3250.01
  % -0,24
 • RIPPLE
  2.01
  % -0,16
 • BITCOIN CASH
  2151.31,220
  % -0,02
 • LITECOIN
  454.85
  % 1,44
 • COSMOS
  43.69
  % 4,05
 • CARDANO
  0.853816
  % -0,73
 • TETHER
  7.97
  % 0,03

Bitcoin İle Alışveriş Yapılır Mı?

Bitcoin İle Alışveriş Yapılır Mı?

Dijitalleşmenin insanları getirmiş olduğu son duraklardan biri olan kripto paralar, internet ortamında üretilip satılan ve hiçbir ülkeye ait olmayan dijital tabanlı para birimleridir. Her geçen gün yeni bir türü ortaya çıkan ve kullanım açısından daha geniş bir kitleye ulaşan kripto paralar, neredeyse ortaya çıktıkları dönemden beri ödeme yöntemi olarak da kullanılmaktadır. İlk ortaya çıkan kripto para olan Bitcoin, dünyanın pek çok noktasında ödemelerde kullanılabilmektedir.

Bitcoin ile alışverişin en çok yapıldığı sektörlerin başında oteller ve restoranlar gelmektedir. Türkiye’de de giderek yaygınlık kazanmaya başlayan Bitcoin ile ödeme konusunda bazı gazetelerde haberler de yer almıştır. Bu haberlere göre Türkiye’de emlakçiler, otelciler ve bazı restoranlar Bitcoin ile ödeme kabul etmektedir. Bitcoin ile alışveriş yapmanın önünde teorik olarak herhangi bir engel bulunmamaktadır, tek şart işletmelerin bu yöntem ile ödeme kabul etmelidir.

Bitcoin İle Ödeme Yapma

Türkiye’de kripto paralar konusunda toplum yeteri kadar bilgili değildir. Bu nedenle de kripto para ile ödeme çok fazla yaygınlaşmamaktadır. Buna rağmen çok sayıda işletme başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar ile ödeme kabul etmektedir. Esasında Bitcoin ile ödeme yapmak ve kredi kartı ile ödeme yapmak arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Hatta Bitcoin ile ödeme yapmak, kredi kartına oranla daha kolaydır.

Dijital cüzdan aracılığı ile anında satıcının hesabına Bitcoinlerin geçmesi mümkün olabilmektedir. Kripto paralar fiziksel olarak bulunamayan paralar oldukları için dijital olarak transfer edilmektedir. Üstelik bu transfer işlemleri banka havalesi ya da EFT işlemlerinde olduğu gibi herhangi bir bekleme süresi ve aktarım ücreti gerektirmemektedir. Alışveriş tutarının işletme tarafından hesaplanıp bildirilmesinin ardından tek tık ile Bitcoin aktarımı yapmak mümkündür. Bu yönüyle de kripto paralar geleceğin ödeme yöntemi olma iddiası taşımaktadır.

Kripto Para Madenciliği

Kripto paralar, devletlere ait olan bir merkez bankası tarafından ya da herhangi bir otorite tarafından üretilmemektedir. Blockchain teknolojisi sayesinde yapılabilen kripto para üretme işi, aynı zamanda kripto para madenciliği olarak da adlandırılmaktadır. Bu sistemde tekil bilgisayar kullanıcıları tarafından yapılan her işlem, Blockchain teknolojisi ile şifrelenmektedir. Ve bir alıcı tarafından çözümleninceye kadar diğer tüm alıcılara ve üçüncü kişilerin erişimine kapalıdır.

Bu sistemde yapılan her şifre çözme işleminin, ilgili kripto para cinsinden bir değeri bulunmaktadır ve şifre çözülünce kişilerin dijital cüzdanlarına aktarım yapılmaktadır. Tüm bu sistem, başında bir kişi olmadan kendi kendine işlemektedir. Bu sistem içerisinde bilgisayara sahip olan her birey kripto para üretim sürecine dahil olabilmektedir. Bu durum teorik olarak mümkün olsa da günümüzde ilk dönemlere oranla daha zor bir hale gelmiştir. Zira artık tekil kişilerden ziyade, büyük firmalar da kripto para madenciliği yapmaya çalışmaktadır.

Blockchain Nedir?

Blockchain, en temel ifadeyle açık kaynak anlayışına dayalı olarak faaliyet gösteren bir sistemdir. Bunun anlamı şudur: Sistem içerisinde herkes üretici ya da tüketici olabilmektedir. Yani birisi tarafından üretilerek sisteme sokulan bir bilgi, diğer bir kişi tarafından alınarak kullanılabilmektedir, ya da yeniden işlenip düzenlenerek yeniden sisteme sokulabilmektedir. Blockchain çok sayıda alanda kullanılan bir teknolojidir.

Bitcoin madenciliği ya da kripto para madenciliği denilen işlem de bu sayede yapılmaktadır. Açık kaynak ilgili tartışmalar günümüzde de devam etmektedir. Özellikle üniversitelerde tüm öğretim üyelerinin kaynaklarından telifi kaldırmaları ve herkes tarafından kullanılabilir hale getirmeleri, açık kaynak savunucuları tarafından talep edilmektedir.

Açık kaynak ya da Blockchain teknolojisinin savunucuları, sistemin herkesin müdahale açık olmasının, sistemi daha fazla geliştireceğini iddia etmektedir. Dünya üzerinde bu durumu kabul eden ve tüm akademisyenlerinin kaynaklarını telif olmadan kullanıma sunan birkaç üniversite de bulunmaktadır.

İşletmeler Açısından Bitcoin Avantajları

Kripto paraların, işletmeler tarafından ödeme yöntemi olarak müşterilere sunulması, işletme açısından kredi kartına oranla daha karlı bir yöntemdir. İşletmelerin Bitcoin ile ödeme kabul etmelerinin sağlayacağı avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Bitcoin ile ödeme almak, işletmelerin bankalara ödemek zorunda kaldığı komisyon ve ücretleri ortadan kaldırmaktadır. Özellikle pos cihazlarından işlem başı kesilen ücretler, Bitcoin ile ödemelerde söz konusu değildir. Ödeme cüzdandan cüzdana yapılmaktadır.
 • Ödeme alt sınırı bulunmamaktadır. Kuruşlara varıncaya kadar Bitcoin ile ödeme almak mümkündür. Bazı iş yerleri 5 veya 10 TL altındaki işlemlerde banka komisyonu nedeni ile kredi kartı kabul etmemektedir. Bitcoin ile ödeme bu durumun da üstesinden gelmektedir.
 • Bitcoin ile yapılan ödemeler, aynı saniye içerisinde işletmenin hesabına geçer.

İşletme almış olduğu ödemeyi bankadan temin edebilmek için herhangi bir vade beklemek zorunda kalmadan anında Bitcoinlerin nakit paraya çevirebilir.

Nasıl Bitcoin Alınır?

Bitcoin almak isteyen kişilerin öncelikli olarak bir dijital cüzdana ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunu da ücretsiz temin etmeleri mümkündür. Sonrasında ise Bitcoin alım satımına hizmeti sunan bir aracı kurum üzerinden hesap açarak dijital cüzdandan buradaki hesaba para aktarmak gerekmektedir. Para aktarım işleminin tamamlanmasının ardından Bitcoin ya da diğer altconiler satıl alınabilmektedir. Altcoin, Bitcoin ile aynı mantığa sahip olan ancak ondan daha ucuz fiyatlı olan ve daha kolay çıkarılma olanağına sahip olan kripto paralara verilen isimdir.

Açılan hesaplar üzerinden 7 gün 24 saat ve mekân sınırı olmadan, internetin olduğu her yerden işlem yapabilmek mümkündür. İlk kez Bitcoin ya da kripto para alacak olanlar, yüklü alımlar yapmak yerine 0,001 gibi düşük değerlerde alım yaparak sistemi keşfetmelidir. Bitcoin sadece tam birim olarak değil, kuruş denilebilecek kadar küçük birimlerde de satın alınabilmektedir. Bu da ilk defa Bitcoin alacaklar açısından avantajlı bir durumdur.