• BITCOIN
  103653,465
  % 0,63
 • ETHEREUM
  3258.97
  % -0,01
 • RIPPLE
  2.02
  % -0,20
 • BITCOIN CASH
  2155.01,310
  % 0,08
 • LITECOIN
  456.99
  % 2,05
 • COSMOS
  44.01
  % 4,48
 • CARDANO
  0.8579
  % -0,17
 • TETHER
  7.97
  % -0,01

Bitcoinin Çıkış Tarihi Ve Tarihçesi

Bitcoinin Çıkış Tarihi Ve Tarihçesi

2000’li yılların henüz başlarında borsa piyasalarında kullanıcıların en çok yatırım yaptığı işlemler arasında yer alan sanal para alanı, kendi içinde bitcoin biriminin 3 Ocak 2009 yılında hayata geçirilmesiyle daha da hız kazandı. Satoshi Nakamoto tarafından manifestosu hazırlandığı söylenen bitcoin, piyasaya sürüldüğü anda kullanıcıların yatırım araçları haline geldi.

1980’lerde Avrupa’da benzin istasyonlarında oluşabilecek hırsızlık olaylarının önüne geçilmesi için ortaya çıkarılan akıllı paralarla başlayan digital para günümüzde borsa piyasasına hükmeden elementler haline geldi. Teknolojinin ilerlemesiyle bilişim cihazlarının da son on yılda hızlıca gelişmesi, sanal paraların kullanıcılar tarafından yatırım araçları olarak kabul edilmesini ve işlemlerin yoğunlukla devam etmesini sağladı.

Bitcoinin Piyasası

İlk olarak bitcoinin özelliklerini sergileyen kaynak kodu 9 Ocak 2009 yılında piyasa sürülerek açıldı. Bitcoinin açılan kaynak yazılı diğer şifrelemelerin de ortaya çıkmasına ön ayak oldu. Bitcoinin ilk yatırımları manifestosu yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto ve eski destekçilerinden olan Hal Finney tarafından yapıldı. 

Bitcoin Çalışma Şekli

Üretildiği herhangi bir merkeze sahip olmayan bitcoinler, bir ağdan diğerine ulaşan iki ve daha fazla noktalara ulaşan bağı temsil eder. Yani bir noktadan yapılan alış, diğer noktadan yapılan satışın kolaylıkla vergilendirilmesi ve satışın anında satıcıya ulaşması şeklinde olur. Bitcoinin internet üzerinden yapılması sayesinde toplanan veriler blok adı verilen dosyaların içine kaydedilir. Bu blogların üzerinde yapılan yüksek miktardaki işlemlere ihtiyaç duyan hash algoritması işlenerek sıfır yüksek seviyede sıfır sayısıyla başlayacak üslubun bulunması beklenmektedir.

Sanal para işlerinin son noktası haline gelen bitcoin özellikle büyük yatırımcıların işlemlerini gerçekleştirdiği alan haline geliyor. Yatırımcıların en ince detayına kadar hesapladıkları ve işlemlerini sahip oldukları verilerle gerçekleştirdikleri profesyonel yatırımcılık alanında küçük yatırımcılar da pay almaya başladı.

Bitcoinin Atası Pos Cihazları

Neredeyse otuz yıl kadar kısa bir sürede teknolojik gelişmelerin fiber hızda ilerlemesi sayesinde günümüzde sanal para yatırımları olarak karşımıza çıkan bitcoin ve benzeri yatırım araçları, 1900’lerin başında kullanıcıların bankalardan talebi üzerine ortaya çıkan pos cihazlarının kullanımının yayılmasıyla başladı. İlk digital para transferleri olarak adlandırılan bu uygulamanın kullanıcıya getirdiği kolaylıklardan bahsetmek gerekirse;

 • Yapılan alışverişin daha hızlı olması,
 • Digital parayla yapılan işlemlerin daha güvenli olması,
 • Kullanıcıların para akışını takip edebilir hale gelmesi,
 • Satış yapan birimlerin alıcılarına güven aşılaması

Alışveriş işlemlerinin tüketici tarafından daha sıklıkla sergilenmesi olarak sayılabilir.

Digital Dünyanın Vazgeçilmesi Digital Yatırım

Digital dünyanın tüm hayatımızı kaplamasıyla küçük yatırımcıların da bitcoin yatırımlarına bütçe ayırması kolaylaşırken bitcoin madenciliği işlemleri her uygulamada daha karmaşık bir sistem haline geliyor. En basitten karmaşık işlemlere kadar ciddi bir çalışma isteyen bitcoin madenciliği kullanıcının yatırımlarını güvence altına almasını sağlıyor. 

Bitcoin her çeşit insanın yatırım konusunda dikkatini çekerken, fenomen olan insanlar bitcoin yatırımlarıyla ilgili tavsiyelerini de hayranlarıyla paylaşıyor. Piyasa güvenilir yatırımcılar olarak kabul gören fenomen bitcoin yatırımcılarının satış değerleri her geçen gün daha da artıyor. 

Bitcoin Yatırımlarında Güçlü Bilgisayarlara İhtiyaç Yok

Bilişim teknolojilerinin en basit hâkimiyeti bile bu yatırımların gerçekleştirilmesi için yeterli hale geldi. Birçok bitcoin yatırımcısı bilişim teknolojilerine de yatırım yaparak, güçlü işlemcili bilgisayarlarda işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bitcoin madenciliği işlemlerin üst üste bindiği ve karmaşık bir yapısı olması nedeniyle işlemcisi güçlü bilgisayarların kaldırabileceği verileri ve işlemleri kendi içinde barındırıyor. Ancak artık bilişim teknolojilerine yatırım yapmadan internet üzerinden çoklu işlemleri barındıran siteler üzerinden madencilik yapmak da mümkün. Güvenilir sitelere küçük bir araştırma yaparak ulaşmak çok kolay. Özellikle büyük medyada yer alan finans kanallarının internet sitelerinde hem piyasaları takip etmek hem de bitcoin madencilik işlemlerini gerçekleştirmek daha da kolay hale geldi.

Bitcoin İlk Piyasaya Sürüldüğünde Ponzi Oyunu Olmasından Şüphelenildi

Bitcoinin popülerliğini sürdüğü bu dönemlere gelene kadar yatırımcıların bitcoin işlemleriyle ilgili şüpheleri vardı. Bitcoinin borsa piyasasında en çok bilinen yolsuzluklardan biri olan ponzi oyunu olduğu düşünüldü. Ancak yapılan her işlemin anında verilerle kaydedilmesi bu şüpheleri boşuna olduğunu gösterdi. Bitcoin kendi içyapısıyla ve yatırım mekanikleriyle planlı işlemler sonucu yatırımcısına kar getiriyor.

Bitcoinin Günümüzdeki İşlem Durumu

Özellikle borsa piyasalarında en hareketli yatırımlar arasında yer alan bitcoin, piyasaya sürüldüğü ilk andan bu yana her yatırım gibi iniş ve çıkışlar gösteren hareketleri gözlemlendi. Son zamanlarda birçok küçük yatırımcının tedbirle yaklaştığı bitcoin yatırımları, uzun süreli yatırımcılar ve fenomenler tarafından devam ettiriliyor. Fenomenler özellikle bitcoin piyasasıyla ilgili isteyen her hayranıyla bilgilerini paylaşıyor. Ünlülerin tavsiyeleri üzerine bitcoin yatırımlarına geri dönen kullanıcılar, doğru işlemler yaparak kar elde etmeye devam ediyorlar. Piyasanın içinde var olan deneyimsiz ve kısa süreli yatırımcıların, en ufak bir düşüş yaşadıklarında yatırımlarını satarak bitcoin piyasasından çekilmeleri nedeniyle belli dönemlerde piyasa sarsıntıya uğruyor. Finans uzmanları her yatırımın sürekli yükselmeyeceği gibi, sürekli düşüş göstermeyeceğini, kullanıcıların paniklemeden doğru adımları atarak yatırımlarını desteklemeleri gerektiğinin altını çiziyor.

Bitcoin Madenciliği Desteğiyle Yatırımlarınız Güvence Altında

Bitcoin yatırımcıları gelişen fiber iletişim sayesinde, yatırımlarıyla ilgili yardım alabilecekleri finans şirketlerine artık daha rahat ulaşabiliyor. Güvenilir ve kurumsal çalışan şirketler piyasada var olan hareketleri gözlemleyerek kullanıcıları yönlendiriyor. Bu sayede kullanıcılar büyük paralar harcamadan, kendi yatırımlarını güven altına alabiliyorlar. Borsa piyasasında bitcoin çalışmaları arasında yatırımcıların stabil düzeyde alım satım yapmaları ve hareketliliği devam ettirmeleri çok önemli. Bitcoin dünyaca ünlü birçok finans şirketin tam puan almış nadir yatırımlar arasında ön sıralarda yer alıyor. Genel olarak bitcoin yatırımlarının mekaniğine ve işlemlerine baktığımızda, doğru adımları atan kullanıcının her zaman karlı olduğunu görebiliriz.