• BITCOIN
  103763,403
  % 0,55
 • ETHEREUM
  3255.82
  % -0,77
 • RIPPLE
  2.03
  % -0,29
 • BITCOIN CASH
  2163.05,639
  % -0,14
 • LITECOIN
  455.92
  % 0,96
 • COSMOS
  44.14
  % 4,71
 • CARDANO
  0.858236
  % -1,16
 • TETHER
  7.97
  % -0,06

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain, son günlerde hepimizin sıklıkla duyduğu bir kelimedir. Aslında bu kelimeye sık duymamıza rağmen pekçok kişi tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor. ‘Kripto para’ olarak da bilinen Bitcoin’in arkasında yatan teknolojiye Blockchain teknolojisi adı vereiliyor. Peki blockchain teknolojisi tam olarak nedir? Sistem nasıl çalışır? Bitcoin ve blockchain arasındaki ilişki nedir? Bu sorular günümüzde çok sayıda yatırımcının cevap almak istediği sorulardır. Bu sorulara cevap verebilmek için ise Blockchain teknolojisinin tanımını yapabilmek gerekiyor.

Blockchain teknolojisi, şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağınık yapıdaki bir veritabanı sistemine verilen addır. Bloklardan oluşan zincir yapıdaki bu teknolojiye aynı zamanda Blok Zinciri de denmektedir.

Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Blockchain, bloklardan oluşan zincir bir yapıya sahiptir. Günümüzün gelişen teknolojilerinden olan Blockchain aynı zamanda Bitcoin’in altında yatan sistemdir. Blok zinciri sistemi üzerinden yapılan para transferlerinde her adım bir bloğu oluşturuyor. Örnek verecek olursak; gönderici kişinin adı,  gönderilen tutar gibi bilgilerin hepsi aslında birer bloktan oluşur. Bu bloklar transfer işlemi esnasında oluşturulu ve şifrelenir; aynı zamanda kimsenin kıramayacağı sağlam bir hale getirilir. Ağda bulunan herkese bu blokların dağıtımı sağlanır.

Bu şekilde ağdaki herkes bu şifreli bilgilere sahip olmuş. Günümüzde en güvenili teknolojilerden biri olan blockchain teknolojisinde gizlilik esastır. Blockchain sistemindeki merkeziyetsizleştirilmiş durum aslında burdan kaynaklanıyor. Blokların taşıdıkları bilgiler sadece alıcı ve satıcı kiş tarafından işlenebilme özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra blockchain teknolojisi aynı zamanda şeffaf bir sistemdir ve arzu eden herkes geçmişte yapılan işlemleri inceleme hakkına sahiptir.

Blockchain Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Blockchain teknolojisi kullanıcılarına bugüne kadar görülmemiş imkanlar sunmaktadır. Bu sistem üzerinde yapılan işlemler dijital kimlik aracılığıyla gerçekleştiği için kullanıcılara benzeri olmayan bir kontrol imkanı sunuluyor. Bunun sonucu olarak da blok zinciri sadece kripto para üretiminde değil, farklı alanlardaki bilgilerin saklanmasında, yönetilmesinde ve depolanmasında kullanılıyor. Dijital kimliğe çok fazla imkan sağlayan blockchain, güven ekonomisinin anahtarı konumunda bulunuyor.

Blockchain Teknolojisi Nerelerde Kullanılır?

Blockchain sanılanın aksine sadece finans sektöründe aktif olan bir sistem değildir. Güvenlik ve kontrolün çok gelişmiş olması işletmeler tarafından da fırsata çevriliyor. Blok zinciri teknolojisi hakkında bu yönüyle dördüncü sanayi devriminin merkezinde yer aldığı konuşuluyor. Blockchain teknolojisinde farklı sektörlerinde yer alması için yakın zamanda bazı adımlar atılmıştır.

 • Kurumsal ticaretin kolaylaştırılması amacıyla dijital teknolojinin sunmuş olduğu tüm fırsatlardan yararlanan ve teknoloji devi olan IBM, Avrupa’nın en büyük bankaları arasında bulunan kuruluşlarla birlikte blockchain teknolojisi üzerinden dijital ticaret zinciri konsorsiyumu kurmak için önemli girişimlerde bulunmuştur. Bu, blok zinciri teknolojisi adına atılan en büyük adımlardan biridir.
 • Dünya üzerindeki en büyük deniz taşımacılığı operatörlerinden biri olan Maersk Line firması uluslarası sularda yol  alan gemilerin ve yüklerin operasyonu esnasında zaman ve maliyetten tasarruf etmek, süreçleri hızlandırmak ve evrak prosedürlerinden kurtulmak amacıyla IBM firması ile işbirliğinde bulunmuş ve blockchain altyapısını aktif olarak kullanmaya başlamıştrır
 • Walmart, Unilever, Nestle, Dole, Kroger gibi büyük gıda şirketleri de gıda güvenliği tedarik zincirini blockchain teknoljisi üzerinden takip etmek niyetiyle IBM ile anlaşma sağlayan şirketler arasındadır.
 • Dünya’nın en önemli ülkelerinden biri olan İsveç, tapu sicil kayıtlarının saklanmasını ve yönetilmesini blockchain teknolojisini kullanarak yapmaktadır.
 • Global teknoloji şirketlerinden biri olan Bitfury, arazi tapusu tescili için pilot ülkelerden biri olan Gürcistan ile anlaşma sağlamıştır.

Teknolojinin en yeni nimetlerinden biri olan blockchain teknolojisi sadece finans alanında değil; sağlık, gıda, teknoloji ve ulaşım gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Sanal Para Nedir?

Son yıllarda sıklıkla adını duyduğumuz bir diğer şey de sanal paradır. Sanal para genellikle ‘Bitcoin’ veya ‘Kripto para’ olarak adlandırılır. Sanal para,  bir mal veya hizmetin karşılığında online ödeme yaptığımızda kullanabileceğimiz bir para birimidir. Hiçbir merkezi otoriteye ve aracı kuruma bağlı olmayan sanal parayı kullanabilmek için ihtiyacınız olan tek şey internet bağlantısıdır.

Bu paralar belirli bir şifre aracılığıyla sanal cüzdanlara yerleştiriliyor ve yine şifre kullanılarak cüzdanın dışına çıkarılıyor. Kripto para, herhangi bir otoriteye bağlı olmadığı için belli bir düzenlemesi yoktur ve hukuki düzenlemelere de sahip değildir. Günümüzde kullanımı oldukça fazla olan bu para birimini kullanmanın çok sayıda avantajı bulunur.

Sanal Para Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kripto para kullanmanın farklı alanlara yayılan çok sayıda avantajı bulunuyor. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kripto para kullanımının en büyük avantajı hızdır. Para gönderme işlemlerinde dakikalarca beklemenize gerek olmadan saniyeler içinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sanal para kullanırken zamana takılmanıza gerek yoktur. Havale ve EFT işlemleri gibi belli saat ve gün aralıklarına takılmayan bu para birimiyle istediğiniz her saatte para gönderme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bitcoin, nakit para gibi üzerinizde taşımanız gereken bir para birimi olmadığı için herhangi bir güvenlik riski olmadan paranızı bir kenarda tutabilirsiniz.
 • Sanal para kullanırken işlem yapmak için ATM veya bankaya gitmenize gerek yok. Oturduğunuz yerden tüm işlemlerinizi internet aracılığı ile halledebilirsiniz.

Sanal Para Nerelerde Kullanılır?

Bitcoin, çok sayıda kişinin tercih ettiği bir para birimi olmasının yanı sıra büyük şirketler tarafından da tercih ediliyor. Bu şirketler inşaat firmaları, danışmanlık hizmeti veren firmalar, reklam ajansları, avukatlık büroları ve eczaneler gibi çok geniş bir alana yayılıyor. Aynı zamanda e-ticaret sitelerinden bazıları da artık sanal parayla ödeme kabul ediyorlar.

Yurtdışında ise restaurant, bar ve otel gibi birçok işletme sanal para ile ödeme almaktadır. Kullanım alanı gün geçtikçe artan sanal paranın zaman içinde kağıt paraların yerini alacağı da söylentiler arasındadır.