• BITCOIN
  99851,508
  % 5,44
 • ETHEREUM
  3076.07
  % 5,30
 • RIPPLE
  2
  % 3,75
 • BITCOIN CASH
  2083.51,413
  % 8,94
 • LITECOIN
  432.53
  % 15,79
 • COSMOS
  41.28
  % 2,50
 • CARDANO
  0.832377
  % 2,55
 • TETHER
  7.81
  % -0,89

Dijital Para Uygulaması Çıktı Mı?

Dijital Para Uygulaması Çıktı Mı?

Paranın icadı, hiç şüphesiz insanlık tarihinin önemli dönüm noktalarından birini oluşturuyor. Takas usulü ticaretin ortadan kalkmasının önünü açan para, tarihsel gelişimi içerisinde pek çok değişikliğe uğrayarak bugünlere gelmeyi başardı. Bakır, altın, gümüş ve kâğıt paralar derken gelinen son noktada paralar yeni bir forma kavuştu. Dijital para ya da kripto para olarak adlandırılan bu yeni form, internet ve bilgisayar teknolojileri ile birlikte gelişim gösterdi.

Kısa süre içerisinde büyük bir ivme elde eden kripto paralar, kullanım alanlarını genişleterek insanların hayatlarında daha fazla yer ediniyor. Kripto para piyasasında yaşanan bu gelişmeler, her geçen gün yeni kripto paraların piyasaya çıkmasına ve farklı kripto para uygulamalarının da kullanıcılara sunulmasına yol açıyor. Kripto paraların sunmuş olduğu avantajlar, onların gelecek on yılda ya da daha ilerleyen yıllarda basılı paraların yerini alacağına dair iddiaların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Kripto Paraların Avantajları

Kripto paraların ortaya çıkardığı avantajlar, saymakla bitmeyecek kadar fazla. Ancak en önemli avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Mekândan ve Zamandan Bağımsızlık: Kripto para almak için, normal paralarda olduğu gibi mesai saati beklemek, mesai günü beklemek ya da fiziki olarak bir ortamda bulunmak gereksinimi yok. Mobil cihazlar aracılığı ile haftanın her günü ve her saatinde kripto para alışverişi yapmak mümkün.
 • Yüksek İşlem Hızı: Kripto para piyasasında verilen işlem emirleri, saniyeden bile daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşiyor. Özellikle alım satım yaparak kazanmak isteyenler için bu durum büyük bir kolaylık sağlıyor.
 • Komisyonsuz ve Masrafsız: Kripto para almak ya da satmak için komisyon ödemek gerekmiyor. Ayrıca açılacak olan hesaplardan da hesap işletim ücreti gibi giderler tahsil edilmiyor. Yatırımcılar yalnızca kripto paranın değerini ödeyerek, yatırım yapabiliyor.

Bağımsız Fiyat Belirlenimi Nasıl Olur?

Kripto paralar herhangi bir ülke ya da otorite tarafından üretilmediği için fiyatları bu ülkelerde meydana gelen olumsuzluklardan ya da ülkeler arası krizlerden etkilenmiyor. Kripto para piyasasında fiyatlar yalnızca alım ve satım arasında oluşan arz talep farkı tarafından belirleniyor. Bu durum yatırım için kripto paraların ne kadar doğru tercih olduğunu gösteriyor.

Zaman zaman kripto para piyasasında yaşanan çok sert düşüş ya da yükselişler spekülasyon olarak yorumlansa da, bu durumun doğal fiyat hareketliliği nedeniyle meydana geldiğini bilmek gerekiyor. Devlet piyasalarında parada meydana gelen yükseliş ya da düşüşler bir seviyeyi geçtiğinde müdahale edildiğinden, çok hareketli fiyatlar oluşamıyor. Kripto para piyasasında paraların bu denli esnek inip çıkması, bu piyasanın dış etkilerden uzak olduğunu ve kimsenin müdahale etmediğini gösteriyor. Her kripto para belirli bir üretim kapasitesine ve işlem hacmine sahiptir.

Block Chain Nedir?

Blockchain teknolojisi adını kripto paralar ile birlikte duyurmaya başlayan bir teknoloji gibi görünse de onun çok öncesinden beri kullanılmakta olan bir teknolojidir. Esasen uçtan uca şifrelemeyi ve kaynak güvenliğini sağlaması nedeniyle, bankacılık gibi alanlarda sıklıkla kullanılıyor. Bu teknolojide herkes üretici ve aynı anda da alıcı olabiliyor. Yapılan her işlem, bu teknolojide güvenli bir şekilde şifreleniyor ve şifre alıcı tarafından çözülünceye kadar da üçüncü herhangi bir müdahaleye maruz kalmıyor.

Bu sistemde her şifrenin kripto para cinsinden bir değeri bulunuyor ve bireyler her çözdükleri şifre için belirlenen miktarda kripto parayı kazanmış oluyor. Blockchain teknolojisinde dileyen herkes bu şifreleri çözerek kripto para üreticisi olabiliyor. Bu durumun önünde teorik olarak herhangi bir engel bulunmuyor. Ancak kripto para üretiminde artan yoğunlukla bağlantılı olarak şifreler de zorlaşıyor ve kripto para kazanmak daha da güç hale geliyor. Son dönemde büyük yazılım şirketlerinin bu alana yatırımlar yapması da, tekil kullanıcıların kripto para çıkarmalarının önünde bir engel olarak beliriyor.

Devletler Neden Kripto Paraya Karşı?

Kripto paralar ortaya ilk çıktıkları zamanda devletler bu konunun üzerinde fazlaca durmadı ve ciddiye almadı. Ancak kısa süre içerisinde milyar dolarlar ile ifade edilen piyasa büyüklüğüne ulaşan kripto paralara karşı devletler tarafından da önlemler alınmaya başlandı. Aslında devletler paraya hiçbir zaman karşı değildir. Ancak kripto paraların devletler açısından bazı riskleri bulunuyor. Bu risklerin en çok dile getirileni, kripto paraların kontrol edilememesi nedeni ile suç kaynaklı kara paraların aklanması amacı ile kullanılabileceği.

Herhangi bir devletin kontrolüne ya da müdahalesine tabi olmayan bu paraların kötü niyetli kişiler tarafından bu amaçla kullanılabilmeleri oldukça mümkün. Bir diğer risk de ülkeden kayıt dışı olarak para çıkarılması tehlikesidir. Özellikle yabancı kripto para borsalarında işlem yapmak isteyen kişiler, o ülkelere para aktarımı yapmak zorunda olduklarından bu risk doğuyor. Ülkeden çıkacak paranın büyük miktarlara ulaşması, zaman içerisinde ekonomiye olumsuz yansıyacağı için devletler bu konuda tedbirli davranıyor.

Kripto Paraların Geleceği

Kripto paralar, devlete karşı üretilmiş olan paralar değildir. Bu yüzden de devletin kripto paralara karşı olması, onun geleceğin para birimi olmasının önünde bir engel teşkil etmiyor. Yani yakın gelecekte devletlerin kripto para teknolojisini benimsemesi ve bu teknolojiyi halka kendilerinin sunması yoluyla da kripto para çağına girilebilmesi sağlanabilir. Her şeyin büyük bir hızla dijitalleştiği bir dünyada, paraların klasik formda kalması, neredeyse imkânsızdır.

Neticede ya devletler mevcut kripto paralara ayak uyduracak ya da kendileri doğrudan kâğıt paralarını kripto paraya çevirecek ama sonuçta kripto paralar geleceğin parası olacaktır. Bu şimdilik en yaygın olarak savunulan görüşlerin başında yer alıyor. Esasında bu duruma engel teşkil edecek herhangi bir durumun varlığı da şimdilik gözlenmiyor.