• BITCOIN
  99609,563
  % 3,00
 • ETHEREUM
  3077.64
  % 3,09
 • RIPPLE
  1.99
  % 1,89
 • BITCOIN CASH
  2074.24,386
  % 4,87
 • LITECOIN
  431.75
  % 11,22
 • COSMOS
  41.09
  % -1,37
 • CARDANO
  0.826036
  % -0,04
 • TETHER
  7.81
  % -0,81

En İyi Coin Tüyoları

En İyi Coin Tüyoları

Coin kelime anlamı olarak madeni para demektir. Coin kavramı günümüzde kripto paralar için kullanılmaktadır. Peki kripto para nedir? Kripto kelime anlamı olarak gizlilik taşıyan belge anlamına gelir. Kriptoyu anlayabilmek için kriptografiyi anlamak gerekir. Kriptografi gizlilik, kimlik denetimi ve güvenlik için çalışan matematiksel yöntemler bütününe verilen isimdir. Kripto para ise internet üzerinde transferi yapılan ve bilgilerinin güvenliği sağlanmış para demektir. Kripto paralar bildiğimiz klasik para sisteminden farklı olarak üzerinde hiçbir devlet ya da özel kişinin söz hakkı olmayan bireysel kullanıcılar tarafından üretilerek belli bir değere sahip olmuş paralardır. Kripto paraların ilk olarak ortaya çıkan ve en çok bilineni bitcoindir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakomato takma isimli bir kişi ya da grup tarafından geliştirilmiş bir sanal paradır. 2009 Ocak ayında ilk blok oluşturulup madencilik ve transfer başlamıştır. Bitcoin paralar dijital cüzdan da saklanır ve kripto tekniği ile korunduğundan sizden başka hiç kimsenin müdahale edip kullanamayacağı güvenli bir sistem ile saklanır. Bitcoin ile kişiler arası doğrudan transfer yapılabilir ve hiç bir aracıya gerek duyulmaz. Bu bir ağ iletişimidir ve bir merkezi, aracısı ya da komisyoncusu yoktur. Bitcoin madenci adı verilen ücretsiz bir program tarafından üretilir. Üretim 21 milyon olarak sınırlandırılmış olup bu sayıdan fazlası üretilemeyecektir. Bitcoin USD, EURO, TL gibi birçok para birimine çevrilebilmektedir.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nelerdir

Bitcoin kullanmanın klasik para sistemine göre pek çok avantajı bulunur. Banka havalesi, EFT, kredi kartı ödemesi gibi transfer işlemlerinden daha özgür bir kullanım sunar. Zira transfer için belli zaman ve mekan kısıtlaması olmadan internet bağlantısı olan her yerden istediğiniz her saatte transfer yapabilirsiniz. Para transferi çok hızlı bir şekilde yapılabildiğinden vakit harcamanız gerekmez. Bitcoin paranızı saklamanız ve taşımanız çok kolaydır. Cep telefonunuza indireceğiniz bir sanal cüzdan ile paranız hep yanınızda olur ve yer kaplamaz. Dünyanın her yerinde geçerli olan bu para sistemi devletlerin ekonomik ve sosyopolitik durumlarından kesinlikle etkilenmez. Klasik paralardaki gibi herhangi bir gider, masraf, ücret veya komisyon uygulaması yoktur.

Altcoin Nedir?

İlk kripto para olan Bitcoine olan ilginin arması sonucu Bitcoin çıkarmanın maliyeti ve zorluğu oldukça artmıştır. Bu nedenle Bitcoinden farklı kripto paralar çıkartılmış ve bunlara da Altcoin ismi verilmiştir. 2015 yılı itibarı ile 600’den fazla altcoin kripto para çıkartılmıştır. Litecoin, Maxcoin gibi birçok Altcoin kripto para vardır. Altcoinlerin üretilme amacı Bitcoin madenciliğine göre daha kolay olup daha hızlı üretilip kazanç sağlayabilmesidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu üzerinde uğraştığınız altcoin in piyasada yer alacak olan değeridir. Altcoin paralar arz talep oranına göre exchange sitelerinde değer görmektedir. Altcoin kesinlikle Bitcoin e göre çok daha kolay ve kazançlıdır, ancak çok iyi araştırılması gerekir.

Kripto Paralarda Alım Satım Nasıl Yapılır

Kripto paraların alım satımı ile kazanç elde ediliyor. Ancak öncelikle bu konuda bilgi edinip bir süre inceleyip takip ettikten sonra al-sat yapmanızı tavsiye ederiz. Kripto paraların alım satımında kazanç, paranın değeri düşük iken alıp yükseldiğinde satılarak elde edilir. Örneğin bir altcoin in fiyatının düşük olduğunu düşünüp alıyorsanız yanılıyor olabilirsiniz fiyatı daha da düşebilir. Bu nedenle al-sat da en iyi yöntem piyasadan daha düşük bir fiyat için alış emrini girip beklemeniz olacaktır. Bu durumda birden fiyat düşüşleri olduğunda alım yaparsınız ve mutlaka yükselişe geçer ve satarsınız. Elbette bunu yaparken satın almayı düşündüğünüz altcoin in diğer borsalardaki fiyatlarını da gözlemenizde fayda vardır.

Kripto Paralarda Alım Satım Tüyoları

Kripto para alım satımı yapacaksanız öncelikle satın almak istediğiniz coin in hangi piyasalarda al-sat yapıldığını öğrenin. En büyük hacim ile çalışan borsaları belirlemeye çalışın. Bunun için coinmarketcap.com internet sitesinden faydalanabilirsiniz. En büyük hacme sahip borsaları belirleyip düşün hacimli olanlara emirler girin. Kripto para piyasaları sürekli büyük hacimli borsa ile fiyat farkını elimine etmeye çalışır. Büyük hacimli olan borsada fiyat düştüğünde diğer siteler buna kısa sürede tepki verecektir. Bu zamanı iyi kullanıp diğer kullanıcılardan hızlı davranarak bu durumu lehinize çevirerek kazançlı bir alım satım yapabilirsiniz.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto paralar ile kazanç sağlamanın bir başka yolu da kripto para madenciliğidir. Madenciler kripto para ağının en önemli parçasıdır. Madencilerin görevi kriptografik bulmacaları çözmektir. Çözülmesi gereken bulmacalar bir hayli zor seviyededir. İlk çıktığı yıllarda Bitcoin madenciliğinden çok iyi kazançlar elde edenler olmuş ancak madenci sayısı artıp talep çoğaldıkça kazançta düşmüştür. Eskiden kendi bilgisayarınız ile bitcoin madenciliği yaparak kazanç sağlayabiliyorken günümüzde endüstriyel seviyede bir donanıma ihtiyacınız vardır. Kripto madenciliğinde bulmacayı çözen kişiye coin transferinin yanı sıra bir ödül veriliyor. Bu ödül eskiden 50 BTC iken şimdi 12.5 BTC’ye düşürülmüştür. Bunun sebebi de piyasa da dolaşımına izin verilen üretilebilecek olan Bitcoin in 21 milyonu aşmaması gerektiği kuralıdır. 2017 yılı itibarı ile 17 milyona ulaşan Bitcoin madenciliğe olan talebi azaltma yoluna gitmek istemektedir.

Kripto Para Madenciliği Tüyoları

Kripto para madenciliği yapmak istiyor ve yeni başlıyorsanız uygun maliyetli kripto para birimleri olan Litecoin, Dogecoin,Feathercoin gibi kripto paralar için madencilik yapmalısınız. Açıklanan rakamlara göre Litecoin madenciliği ile günlük 10 dolar gibi bir kazanç sağlayabilirsiniz. Kripto para madenciliğinden en önemli kriter kullandığınız cihazın bilgi işlem gücüdür. Madencilik işi için çalışacağınız bilgisayarınızın bilgi işlem gücü ne kadar fazla ise o kadar kazanç elde edersiniz.