• BITCOIN
  103566,140
  % 0,49
 • ETHEREUM
  3255.6
  % -0,54
 • RIPPLE
  2.02
  % -0,23
 • BITCOIN CASH
  2155.56,237
  % 0,19
 • LITECOIN
  456.79
  % 1,87
 • COSMOS
  43.75
  % 3,86
 • CARDANO
  0.854688
  % -1,17
 • TETHER
  7.97
  % 0,03

Ünlü Analist Dave The Wave’in Coin Tahminleri

Ünlü Analist Dave The Wave’in Coin Tahminleri

Son yıllarda adını çok duyduğumuz bitcoin, hayatımıza yeni giren terimlerden bir tanesidir. Sanal para veya kripto para olarak da anılan bitcoin hakkında çok sayıda uzmanın olumlu yorumları bulunduğu gibi bazı analistlerin de bu konudaki yorumları olumsuzdur. Bu analistlerden biri de ekonomi dünyasında herkes tarafından tanınan Dave The Wave’dir. Ünlü analist bitcoin hakkında yaptığı açıklamalarda çok sayıda insanı şaşkınlığa uğrattı.

Başarılı analistlerin çoğu, Bitcoin’in son fiyat hareketleri konusunda doğru tahminlerde bulunamadı. Bu analistler arasında bulunmayan Dave The Wave ise Bitcoin’in yükselmesi ihtimalinden çok düşme ihtimali üzerinde duran ve tahminleri tutarlı olan kripto para analistlerinden biri olarak tanınıyor. Ünlü analist, bitcoin hakkında bazı tahminlerde bulundu ve görüşlerini bildirdi.

Bitcoin Beklentileri Boşa Çıkardı

2019 yılında, çoğu analist Bitcoin’in daha yüksek seviyeleri görmesinin yanı sıra parabolik bir hareket yapmasını bekledi. Ancak bu tahminler tutarlı olamadı. Dave The Wave ise pek çok analistin aksine piyasanın aşırı gerildiğini ve Bitcoin’in de ters yönde ilerleyeceği görüşünü savundu.

Analist, Bitcoin’in 6.000 Dolar gibi bir rakama gerileyebileceğini söyledi ve ekonomi dünyasında çoğu kişi bu fikri desteklemedi. Ancak sonuç Dave ’in dediği gibi oldu. Dave bu yorumu yaptıktan sonra Bitcoin aylar içerisinde 6.250 Dolar’a kadar geriledi ve tablo analistin anlattığı gibi bir hal aldı. Dave The Wave bu tutarlı tahminden sonra yeni bir tahminde bulundu.

Dave The Wave’e Göre Bitcoin’in Göreceği Değerler

Dave, 19 Ocak 2020 tarihinde bir tweet serisi paylaştı ve Bitcoin hakkındaki yeni tahminlerini bildirdi. Dave, kripto paranın 2020’ye giden muhtemel fiyat yörüngesinin uzun zamanlı ters baş ve omuz modeli oluşturacağını ve bu şeklin oluşması için de Mart ayına doğru 7000 dolar seviyelerini bulacağını öngördü. Aynı zamanda bu seviyenin önümüzdeki seneler için de makro dip oluşturacağını iletti.

Dave, bu grafiğin yanı sıra birkaç yorumda daha bulundu. Analist, bu modelin oluşmasının ve Mayıs 2020 tarihindeki blok ödülü yarılanmasının ardından 10.500 dolar seviyesindeki kilit direncin üzerinde Bitcoin fiyatında güçlü bir yükseliş olacağını düşünüyor.

Sanal Para Nedir?

Son yıllarda ismini sıklıkla duyduğumuz sanal para hayatımıza yeni giren bir terimdir. Kripto para veya Bitcoin adlarıyla da anılan para birimi, çok sayıda yatırımcı tarafından kullanılıyor. Bitcoin, nakit para gibi yanımızda taşıyabileceğimiz bir para birimi değildir. Sadece sanal ortamda geçerli olan bu para birimini internet bağlantımızın olduğu her yerde kullanabiliyoruz.

En basit tanımı ile sanal para ; bir mal veya hizmetin ödemesini online olarak yapmamızı sağlayan para birimidir. Hiçbir merkezi otoriteye ve kuruma bağlı olmayan bitcoin, internet bağlantısı olan her yerde kullanılabilir. Son zamanlarda hakkında çok tahminler yapılan ve gözde olan para biriminin altyapısında block chain teknolojisi yatıyor.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain teknolojisi, günümüzde hepimizin aşina olduğu Bitcoin para biriminin altında yatan teknolojidir. Güvenlik konusunda ekonomi alanında güvenilir bir platform olan block chain sisteminin çalışma yapısı diğer sistemlerden çok farklıdır. Bloklardan oluşan zincir yapıdaki bu sistem, şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağınık yapıdaki bir veri tabanı sistemidir.

Bu sistem üzerinden yapılan para transferinde her blok bir adımı oluşturur. Bu bloklar transfer işlemi esnasında oluşturulur ve şifrelenirler. Aynı zamanda kimsenin kıramayacağı bir hale getirilen bloklar ağda bulunan herkese dağıtılır ve bu şekilde ağdaki kişiler şifrelerden haberdar olurlar. Sistemde her bilgi bir bloktur. Örneğin gönderici adı, gönderilen para tutarı gibi bilgiler birer blok halindedir. Blok üzerinde bulunan bilgiler ise sadece alıcı ve satıcı tarafından işlenebilen bilgilerdir. Buna ek olarak block chain teknolojisi şeffaftır; dileyen herkes birikmiş blokları inceleyip gözden geçirebilir.

Sanal Para Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sanal para kullanmak günümüzde birçok insanın kullandığı bir para birimidir. Herhangi bir otoriteye bağlı olmaması sebebiyle tercih edilen kripto parayı kullanmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde maddelendirebiliriz.

 • Bitcoin, block chain veritabanı sayesinde işlemlerinizin hızlıca gerçekleşebilmesini sağlar. Havale ve EFT işlemlerinde olduğu gibi dakikalarca beklemenize gerek kalmadan para transferiniz gerçekleşir ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz.
 • Kripto para, yapacağınız işlemler için size bir zaman kısıtlaması koymaz. İnternet bağlantınız olduğu sürece para transferi de dahil olmak üzere tüm işlemlerinizi saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz. Acil para gönderme işlemleriniz için bu özellik oldukça kullanışlıdır.
 • Sanal para kullanan biriyseniz para transferi konusunda endişe etmenize gerek yok. Çünkü bitcoin para biriminde ATM’ye veya bankaya gitmenize gerek kalmadan tek tık ile para gönderip alabilirsiniz. Herhangi bir otoriteye bağlı olmayan sanal paranın bir başka avantajı da budur.
 • Bitcoin kullandığı Blockchain altyapısı sayesinde kullanıcılarına güvenlik garantisi vermektedir. Bilgilerinizin saklandığı bloklar özel şifreleme ile korunur ve kırılamayacak hale getirilir. Bu da bilgilerinizin sizden başkaları tarafından bilinmemesini sağlar.

Kripto para kullanmanın çok sayıda avantajı olmasının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajları ise şöyle açıklayabiliriz.

 • Bitcoin, izi sürülemeyen bir para birimidir. Çoğunlukla bu özelliği avantaj olarak kabul edilse de bazı durumlarda dezavantaja da dönüşebilir. Ticaretin illegal olduğu siteler ve kara para aklama işlemi yapmak isteyenler bu özellikten yararlandıkları için gizlilik bazen tehlikeli olabiliyor.
 • Bitcoin konusunda uzman olan kişi sayısı çok fazla değildir. Bunun nedenlerinden biri de yeni bir para birimi olmasıdır. Bu yüzden de bitcoin üzerinden para kaybetme riski daha yüksektir ve harcama platformlar sınırlı sayıdadır. Bu da kullanıcıların işlerini zorlaştırabilen bir durumdur.